10 marca 2008

Morské riasy na tanieri (prebraté z biospotrebitel.sk)Chcel som napísať jednoduchý recept na riasy, no zistil som, že to už niekto urobil za mňa, tak tu to máte. A bez gramatických chýb:).

Totiž: prišla ku nám už nie jedna otázka ohľadne morských rias. Napríklad ako načo sú vôbec dobré tie chaluhy? Prečo ich máme jesť, keď také u nás nerastie?! A nakoľko aj ja sama často odporúčam riasy ako prírodné liečivo a na jednej strane stretávam s ich výborným hodnotením a pôsobením, na strane druhej s minimálnou informovanosťou ba až zatracovaním.

Nuž prečo riasy?
Zopár pozitív morských rias:
čistia telo, odbúravajú z tela ťažké kovy a rádioaktívne látky
bohatý obsah vápnika, železa, jódu, draslíka, kyseliny listovej či vitamínu A,D,E.
zdroj bielkovín
regulujú hladinu cholesterolu
neutralizujú kyseliny z modernej stravy
sú "BIO" – darí sa im len tam, kde je čisté more
majú pozitívny vplyv na vlasy
Aké druhy rias poznáme a čo s nimi?
Poznáme a aj dostaneme kúpiť už aj nás na Slovensku niekoľko druhov rias:

Nori
Jedny z najpopulárnejších rias pre začiatočníkov. Jeden z najväčších zdrojov bielkovín, pomáhajú pri znižovaní hladiny cholesterolu, rozpúšťajú tuk, zlepšujú trávenie ťažkých jedál.

Príprava:
Ideálnou formou sú Vločky Nori, ktorými už len posypete pokrmy ako s petržlenovou vňaťou. Ešte aj tak vyzerajú, výhoda pre nedôverčivých stravníkov :-D

Wakame
Upravujú krvný tlak, čistia krv. Obsah vápnika je niekoľkonásobne vyšší ako u kravského mlieka – odporúčam pri alergiách na kravské mlieko!! A taktiež železo je bohato zastúpené.

Ako ich pripravíte?
Opláchnite kúsok wakame, niečo o veľkosti poštovej známky. Namočte ho a keď po pár minútkach zmäkne, nakrájajte ho na kúsky a krátko povarte, záverom 5-10 minút, v polievke, ktorú varíte. Alebo do zeleninových šalátov cca na pol hodinku namočte a nakrájajte na pásiky. Rovno sa tak dajú konzumovať surové.

Kombu
Obsah jódu ich predurčuje ako liek na štítnu žľazu už storočia v čínskej medicíne. Okrem toho výborne čistí črevá, odvádza z tela jedy a chráni pred vysokým krvným tlakom.

Príprava:
Kúsok (veľkosť ako 2-3 poštové známky) potrebujeme variť asi hodinu, preto sú ideálne pri varení strukovín ale ryže natural. Nakoľko zmäkčujú ostatné potraviny, uľahčujú ich stráviteľnosť.

Poznáme aj Tororo Instant Kombu – čo je vlastne tá istá riasa, len už prepripravená sušením sa slnku, naložením v ryžovom octe a roztrhnaná. Ju stačí už len rozpustiť v uvarenej polievke alebo omáčke. Svojou príjemnou kyslou chuťou jemne doladí pokrm.

A recepty kde použijeme riasy?

Riasy môžete pridávať do bežných zeleninových jedál, obilninových. Výborné sú v polievkach, šalátoch. Stačí pridať podľa návodu.

Tak vám prajem dobrú chuť a zdravia veľa.


Autor článku
Daniela Divílková

1 komentár:

Anonymný povedal(a)...

K morskym riasam: okrem toho ze su idealnou potravou zvnutra, su idealne aj na pouzivanie zvonku, vodou v ktorej som namacala riasy som si potiereala tvar, kde som uz dlhsi cas mala cerveny flak po herpese a zmizol mi za dva dni. Ved morske riasy su preto aj velakrat zlozkou pletovych kremov a telovej kozmetiky. Myslim ze su uzasne po vsetkych strankach.